
TÖMÉSKÉSZÍTÉS
A korai stádiumban levő (fehér) szuvasodások még megfelelő szájápolással visszafordíthatók, azonban később (barna) már csak tömés készítésével lehet megállítani a folyamatot. Ilyenkor a fogkefe sörtéi már nem tudják megfelelően kitisztítani a "lyukat". Kezelés nélkül tovább romlik a helyzet. Minél hamarabb elkészül a tömés, annál kevesebb foganyag kerül feláldozásra.
Töméskészítés során először a szuvas, fertőzött részt el kell távolítani. Ez általában kis méretű fúróval történik. Nagyobb szuvasodásoknál a fogorvos először érzéstelenítő injekciót ad, hogy ne legyen kellemetlen, fájdalmas a beavatkozás, kisebb lyukak esetén ez nem szükséges.
A szuvas rész eltávolítása után a fogorvos valamilyen fényre- vagy önkötő anyagot tesz a kifúrt üregbe, hogy azzal pótolja az elveszett fogrészt.
Ha már túl mély a szuvasodás, a fog túl mélyen fertőzött, előfordulhat, hogy tömés készítése nem elegendő a panaszmentesség megőrzéséhez, ekkor gyökérkezelni kell a fogat.
Teendők töméskészítés után:
- ha fényrekötő tömőanyagot választott a fogorvos, nincs különös teendő, nyugodtan lehet vele enni a kezelést követően.
- ha nem fényrekötő anyagot használt az orvos (nem világította meg), még kell idő a tömés kötéséhez, ezért 2 órán keresztül még ne egyen.
- ha kapott érzéstelenítőt, addig ne egyen, amíg nem ment ki a hatása (kb. 2 óra)
- Inni minden esetben szabad!