GYÖKÉRKEZELÉS

A fogállomány olykor annyira károsodhat, hogy a fogbelet (pulpát) is eléri a fertőzés, gyulladást és fájdalmat okoz. Ez eleinte még töméskészítéssel visszafordítható folyamat, de hamar véglegesül a gyulladás, amit csak gyökérkezeléssel lehet orvosolni. 

Ilyenkor a cél a fogbélben és gyökérben található szerves állomány és ideg eltávolítása, majd betömése, a későbbi továbbfertőződés megakadályozása.

Érzéstelenítés után a fogbél feltárása történik fúró segítségével, majd a szerves állomány eltávolítása gyökérkezelő tűk használatával. A gyökércsatornák kezelése, tágítása után azok betömése történik. Ezt követően ideiglenesen lesz lezárva a fog (koronai része), hogy a gyökértömés megfelelően megkössön a következő lépésig. Egy későbbi kezelés alkalmával történik meg a végleges fedőtömés, ún. betét vagy korona elkészítése.

Sokszor előfordul, hogy már rosszabb állapotban van a fog, azaz már a gyökér körül is kialakult gyulladás, nem csak a fogbélben. Ilyenkor általában még több alkalom (legalább három) szükséges a sikeres eredmény elérése végett. Ekkor idő kell ahhoz, hogy a fog körül a gyulladás visszahúzódjon, javuló tendenciát mutasson. A gyökércsatornák áttisztítására többször is szükség lehet a végleges gyökértömés elkészítése előtt.

Teendők gyökérkezelés után:

  • A sikeres kezelés érdekében jelenjen meg a következő alkalommal!
  • Óvatosan harapjon a kezelés alatt álló fog környékén! 
Dr. Gyöngyösi Marcell - 2017
Forrás: Egészséges Száj Napja 2015; Preventív fogászat: Nyárasdy Ida, Bánóczy Jolán (2009)
Az oldalt a Webnode működteti Sütik
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el