GYAKORI KÉRDÉSEK


Miért félünk a fogorvostól?

  • Mivel maguk a felnőttek sem szívesen járnak fogorvosi rendelőben, a gyerekek is sajnos későn kerülnek fogdoktorhoz, pedig kezdetben néhány praktikus tanács erejéig tartana egy vizsgálat. Az emiatt későn felfedezett fogproblémák, már kisebb-nagyobb kellemetlenségekkel kezelhetők. Ezt követően felnőttként is fájdalomtűrő képességtől függően egyre később akarjuk meglátogatni a rendelőt. De sajnos minél tovább húzzuk, annál rosszabb lesz a fog állapota, a szövetek annál gyulladtabbak lesznek, így a kezelés is egyre bonyolultabb és ezáltal kellemetlenebb lesz.
  • Sok szülő fogmosásra nevelés közben ijesztgeti gyermekét a fogorvossal, ami szerencsétlen helyzetet szül a fogorvosi rendelőben, amikor egy egyszerű vizsgálat alkalmával sem hajlandó a gyermek együttműködni, kinyitni a száját.
    Helyette pozitív megközelítésből, játékosan, példát mutatva kell rávenni a gyermeket a fogmosásra.

Miért nem szabad kihagynunk az esti fogmosást?

  • Az éjszaka folyamán csökkent a nyáltermelés. A fogainkon maradt lepedékből a baktériumok savakat erjesztenek, de mivel a nyál hígító hatása sem érvényesülhet, ezért a fogszuvasodás előrehaladásához nagyban hozzájárul az esti fogmosás kihagyása.

Miért fontos, hogy időben kezelve legyenek a szuvas fogak?

  • Hiába a tökéletes szájápolás, a szuvasodásokat nem lehet fogkefével eltávolítani, de a romlást megállítani sem. Szükség van a szuvas, fertőzött foganyag eltávolítására, és a hiány tömőanyaggal történő kipótlására.
    Az elhanyagolt szuvasodások tovább károsítják a fogat, ami fogfájáshoz, a fogbél gyulladásához vezet, amit már nem lehet egyszerű töméssel orvosolni. Ekkortól már csak gyökérkezeléssel vagy a fog eltávolításával lehet megszüntetni a fájdalmat.

Mit jelent, ha ínyvérzést tapasztalunk fogmosáskor?

  • Ínygyulladás jelenlétét, melynek oka elsősorban a nem elégséges szájhigiéné. Ne ijedjen meg, és ne féljen azon a területen mosni a fogát! Puha vagy közepes sörtéjű fogkefével, nem erősen rányomva, körkörösen mossa a fogát és az ínyt is. Használjon fogselymet a fogközei tisztítására! Ha pár nap alatt nem múlik el a vérzés, lehetséges, hogy fogkő, elálló tömésszél tartja fent a gyulladást, amit a fogorvos könnyen tud kezelni.

Miért szuvasodhatnak jobban a várandós kismama fogai?

  • A hormonoktól megduzzad az íny, emiatt sokkal több lepedék tud megtapadni az ínybarázdában. Ehhez járul hozzá a várandósok gyakoribb étkezése, az édes és a savanyú ételek kívánása. Ezeknek ellenére a megfelelő fokozott szájhigiénével és egészséges táplálkozással a fogszuvasodás náluk is megelőzhető.
    Az íny nem csak hormonoktól, hanem gyógyszerek hatására is megduzzadhat, akár extrém mértékben is. 
    Mindkét esetben a lepedék, vagyis nem elég alapos szájhigiénia miatt alakul ki fogínygyulladás, ami a szájhigiénia helyreállításával visszafordítható, illetve megelőzhető.

Sokszor nincs időm fogat mosni, csak szájvízet használok.

  • A szájvíz önmagában nem nyújt elégséges megoldást a szájápoláshoz, mert a mechanikus tisztítást nem helyettesíti. A szájvíz csak a fogmosás kiegészítésére szolgálhat.

Melyik a legjobb fogkrém, melyiket használjam?

  • Általában mindegy, a helyes fogmosási technika számít leginkább. Azonban speciális esetekben lehet alkalmazni speciális fogkrémeket (fognyaki érzékenységre, fogínygyulladásra..) Illetve a fogkrémek fluoridtartalmának van fogzománcot erősítő hatása.

Mérgező-e a fluorid?

  • A fogkrémekben használt fluorid kis mennyiségben alkalmazva a fogzománcba beépülve azt megerősíti, savas hatásokra történő kioldódását csökkenti. Ez a kis mennyiség lenyelve sem okoz problémát, de természetesen törekedjünk kiöblíteni. 
    A múlt évszázadban alkalmazott fluorid tabletták nem kívánt mellékhatása miatt terjedt el az a nézet, hogy mérgezőek a fluoridos fogkrémek. Az említett tabletták nagy koncentrációban tartalmaztak fluoridot és direkt lenyelés útján alkalmazták.

Mi az a barázdazárás?

  • Egy hatékony megelőző beavatkozás, amikor a frissen előtört őrlőfogak barázdáit a fogorvos folyékony fényre kötő tömőanyaggal lezárja, így megelőzve a barázdaszuvasodás kialakulását. A barázdazárásokat évente fogorvosnak kontrollálnia kell, hiszen az elégtelenül záró restaurátumok szuvasodás kiindulási pontjai lehetnek.

Mit jelent a nassolás?

Milyen problémákat okozhat a cumizás?

  • A kisgyermekek hosszan tartó cumizása előnytelenül befolyásolja az állcsontok fejlődését, a hosszú ideig cumizó kisgyermek a rágóizmait és nyelvizmait sem helyesen használja, ezáltal az előtörő fogak sem megfelelő helyükre fognak kerülni, megalapozva ezzel a fogszabályozás szükségességét.

Mit kell tennünk, ha baleset miatt megmozdul, kiesik a kisgyermek foga?

  • A kiesett maradó fogat a fogorvos megkísérli visszahelyezni. A kiesett fogat ne tisztogassuk, ne nyúljunk a gyökeréhez, ne mossuk le. A fognak nyálban kell maradnia, amíg a fogorvos vissza nem helyezi azt, nagyobb gyermeknél a fogak és a pofa közé tehetjük. De megfelelő a szülő szájában, vagy az előzőek híján egy pohár langyos vízben történő szállítás is. 
    Azonnal menjünk fogorvoshoz!
  • Fogbalesetek megelőzése céljából bizonyos sportok közben fogvédő használata ajánlott.

Érdemes-e megmosnunk a nyelvünket is fogmosás után?

  • A fogmosás végét a nyelv megmosása jelenti. A lepedéket ugyanis a nyelvünkről is el kell távolítanunk, ellenkező esetben az itt felgyülemlő baktériumok visszakerülnek a frissen megtisztított fogfelszínekre.

 Korona alatt lehet gyökérkezelést végezni?

  • Koronán keresztül lehet gyökérkezelni, de legtöbb esetben jobb, ha le van szedve a korona előtte.
    Legfontosabb előtte eldönteni, hogy a fog milyen állapotban van. Van-e értelme/ lehet-e gyökérkezelni.
    Fontos tényező az, hogy milyen régi a korona. Ha mostanában készült gyakran nem szükséges leszedni, ha régebben, akkor viszont valamilyen okból romlik a fog a korona alatt, ezért már csak azért is ki kell cserélni a pótlást, mert a szuvasodást, illetve a probléma forrását máshogy nem lehetne rendezni.
    Nagyban befolyásol az is, hogy melyik fogról van szó. Koronán keresztül nagyobb a rizikója a gyökérkezelés sikertelenségének a rosszabb látási viszonyok miatt.
    A sok befolyásoló tényező miatt minden eset külön elbírálás alá kell, hogy essen.

Milyen gyakran ajánlott felkeresni a fogorvost?

  • Félévente

Kérdését, észrevételét írja meg üzenetben:

Dr. Gyöngyösi Marcell - 2017
Forrás: Egészséges Száj Napja 2015; Preventív fogászat: Nyárasdy Ida, Bánóczy Jolán (2009)
Az oldalt a Webnode működteti Sütik
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el