GYEREKEK SZÁJÁPOLÁSA

  • CSECSEMŐK

A szoptatás a megfelelő tápanyag- és immunanyagbevitel mellett, a koponyacsontok és az arcizmok fejlődésére is hatással van, ezáltal a harapási formát is befolyásolja.

A csecsemő szájflórája még nem hasonlít a felnőttekére. Más mikroorganizmusok alkotják. Ezért, ha a leejtett cumit az édesanya lenyalja (letisztítja), akkor a baba szájüregének korai megfertőzése történhet a fogszuvasodást okozó baktériumokkal. Emiatt nagyon fontos a szülői szájhigiénia, hiszen a fogszuvasodást okozó baktériumok forrása gyakran az anya, akinek szájából ezek a baktériumok átkerülnek a gyermek szájába. A korai fertőződés pedig lényegesen növeli a szuvas fogak számát.

A csecsemő és kisgyerek nem igényel cukrozott tápanyagot, viszont gyorsan hozzá lehet szoktatni. A cumisüveges táplálás során a cukrozott, vagy természetes édes italok a tejfogakban gyors lefolyású fogszuvasodást indítanak el.

Soha ne aludjon el a kisgyerek cumisüveggel a szájában!

Cumisüveg-szindróma
Cumisüveg-szindróma

MESE:

  • Kisgyerek

Tejfogak megjelenését követően (6. hónap) fontos azok megfelelő tisztítása. Ne gondoljuk azt, hogy a tejfogak úgyis cserélődnek, nem fontos rájuk vigyázni! A tejfogak fontos szerepet töltenek be a maradó fogak szabályos előtörésében. Egy túl korán eltávolított tejfog miatt fogtorlódás alakulhat ki.

A gyerekek fogmosása minden étkezés után- de legalább napi háromszor - szükséges.
6 éves korig a szülő feladata a fogmosás. Olykor szükséges a határozott szülői fellépés!
Kisgyerekeknél fontos az otthoni reggeli fogmosás (szülővel!), hiába történik meg a művelet az óvodában is. Iskolás kortól a gyerek már egyedül moshatja a fogát, de a szülőnek  egészen 12 éves korig figyelemmel kell kísérnie a műveletet.

Napközben legyen öt rendes étkezés, amik között a gyerekek - és a szülők - se falatozgassanak!Étkezés után a száj pH-ja lecsökken, savas lesz, ami kedvez a fogszuvasodásnak, és csak fél órával később normalizálódik. Ahányszor eszünk egy nap - akár egy falatot is - annyiszor hosszabb ideig savas közegben vannak a fogaink, annál több idő jut a fogrombolásra, és annyival kevesebb a fogépítésre.
Az esti fogmosás után már ne étkezzünk, és édes italokat, se fogyasszunk, csak vizet igyunk!

A gyermek gyakori cumiztatása és az ujjszopás harapási rendellenesség kialakulásának oka lehet. Főleg nagyobb gyerekek esetében érvényes, hogy a megfelelő fogelőtörés érdekében szoktassuk le őket az ujjszopásról és a cumizásról.

Nyitott harapás: az ujjszopás, cumizás következménye lehet.
Nyitott harapás: az ujjszopás, cumizás következménye lehet.

Kisgyermek első találkozása a fogorvossal 1,5- 2 éves korban történik és ezt követően érdemes félévente ellenőrzésre járni. A fájdalommentes vizsgálat során a tejfogak épségét, maradófogak megjelenését, a fogváltás lezajlását követi nyomon a fogorvos. Nem elhanyagolható az sem, hogy így a kisgyermekben egy sokkal pozitívabb fogorvos-kép alakul ki.

Fogbalesetek elkerülése végett bizonyos sportok közben fogvédő alkalmazása ajánlott.

Mi a barázdazárás?

A frissen áttört maradó fogak esetenként mélyen barázdált rágófelszínét érdemes korán barázdazárni. A barázdazárás a fogfelszín barázdáinak folyékony tömőanyaggal történő kitöltését jelenti, ami megakadályozza a barázdaszuvasodás kialakulását. Teljesen fájdalommentes eljárás. Fontos, hogy félévente ellenőriztessük a barázdazáró állapotát!

Dr. Gyöngyösi Marcell - 2017
Forrás: Egészséges Száj Napja 2015; Preventív fogászat: Nyárasdy Ida, Bánóczy Jolán (2009)
Az oldalt a Webnode működteti Sütik
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el