BETÉTKÉSZÍTÉS

Tömés helyett készülhet ún. betét (inlay/onlay) is. A hagyományos töméshez képest különbség, hogy a fogtechnikus készíti lenyomat alapján, a fogorvos pedig következő alkalommal beragasztja. A koronapótláshoz képest viszont nem kell lecsiszolni körbe az egész fogat, hanem a fognak a közbülső része lesz eltávolítva, ami szuvas (amit egyébként is el kell távolítani). 

Előnye, hogy a fogtechnikus szájon kívül precízebben ki tudja alakítani a hiányzó fogrészt - ki tudja venni a gipszmintából a szóban forgó fogat, annak a szomszédos fog felőli részét is tökéletesen meg tudja formálni.
Nagy foganyaghiány esetén kisebb az esélye a fog letörésének (főleg gyökérkezelt fogak esetében), illetve kevésbé szorul be étel a pótlás mellé.

Betétkészítés menete:

1. alkalommal a fogorvos kialakítja a betét helyét hasonlóan mint töméskészítéskor. Lenyomatot vesz, majd ideiglenes tömés kerül a kialakított üregbe.

2. alkalommal a fogtechnikus által elkészített betétet beragasztja a fogorvos, majd kiigazítja az egyenetlenségeket, illetve polírozza.

Dr. Gyöngyösi Marcell - 2017
Forrás: Egészséges Száj Napja 2015; Preventív fogászat: Nyárasdy Ida, Bánóczy Jolán (2009)
Az oldalt a Webnode működteti Sütik
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el