FOGÁGYBETEGSÉG


Mi is az a fogágybetegség?

A fogágybetegség vagy más néven parodontitis (fogágygyulladás) a fogelvesztés egyik leggyakoribb oka. Fogágybetegségnek nevezzük a fogakat körülvevő és rögzítő szöveteknek a pusztulását, sorvadását. Ez a betegség többnyire lassú lefolyású, ugyanakkor évek, évtizedek alatt a szövetpusztulás olyan mértékű lehet, hogy a fogak meglazulhatnak vagy akár ki is eshetnek. Ennek megelőzése érdekében fontos a betegség korai felismerése és mielőbbi szakszerű kezelése. Gyakori tünete a vérző íny, a mozgathatóvá vált fogak, a kellemetlen szagú lehelet. A gyulladt fogágy bakteriális gócként is szerepelhet, illetve kockázati tényezőt jelent a koraszülés és a szívinfarktus vonatkozásában.

Mi okozza az ínygyulladást és a fogágybetegséget?

Az ínygyulladás és a fogágybetegség okozói a fogak nyakánál, az ínybarázdában lévő lepedékben elszaporodó kórokozók. Az általuk termelt toxikus anyagok gyulladást idéznek elő az ínyben, ami ennek következtében vörössé, duzzadttá válik és fogmosás, fogselymezés során könnyen vérzik. Ilyenkor beszélünk ínygyulladásról. Ha ez az állapot hosszú időn keresztül fennáll, az íny nem tudja ellátni védő funkcióját és a baktériumok a mélyebb szövetek (csont, gyökérhártya rostok, gyökércement) károsodását is előidézik, mély ínytasakot és szövetpusztulást eredményezve. Rizikó tényezőként szerepelhetnek a dohányzás, a túlzott stressz, a helytelenül elkészített fogpótlások, illetve tömések és bizonyos általános betegségek, a genetikai hajlam. 
Ezek közül több tényezőt tudunk befolyásolni.

Mit tehetünk az ínygyulladás ellen?

Az ínygyulladás még visszafordítható folyamat, nem okoz helyrehozhatatlan károsodást. A rendszeres és alapos - a fogközökre is kiterjedő - tisztítással tudjuk a lepedék, és így a benne lévő baktériumok számát annyira lecsökkenteni, hogy azok már nem tudnak bajt okozni. A fogorvos vagy a szájhigiénikus tud tanácsot adni a megfelelő tisztítás kivitelezéséhez, ők tudják például az alapos tisztítást megakadályozó rossz tömések lesimítását is elvégezni. Természetesen rendszeres kontrollra is szükség van.

Mit tehetünk a fogágybetegség ellen?

Mivel a parodontitis nem visszafordítható betegség, a hangsúly a megelőzésen van. A megelőzés két eszköze az otthoni tökéletes szájhigiénia, illetve a rendszeres fogorvosi ellenőrzés, szükség esetén professzionális fogtisztítással kiegészítve. Előrehaladott fogágybetegség esetén a parodontológus szakorvos professzionális íny alatti és íny feletti tisztítást végez, miáltal megszüntethető a gyulladás és ezzel a pusztulási folyamat megállítható. A kezelés célja, hogy a fogfelszínek, különösen az ínyszél menti területek otthoni tisztántartásával ezt a gyulladásmentes állapotot hosszú távon fenntartsuk. Ez csakis a fogorvos illetve a páciens jó együttműködésével érhető el, amihez szintén rendszeres kontrollra van szükség.

Dr. Gyöngyösi Marcell - 2017
Forrás: Egészséges Száj Napja 2015; Preventív fogászat: Nyárasdy Ida, Bánóczy Jolán (2009)
Az oldalt a Webnode működteti Sütik
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el