HELYES SZÁJTISZTÍTÁS

A helyes száj- és fogápolás fontos része a napi legalább kétszeri, megfelelő technikával, anyagokkal és eszközökkel történő alapos fogmosás.

A fogmosás apró körkörös mozdulattal, a fognyakon és a fogon történjen! A rágófelszínt erőteljesebben súroljuk, az ínyt enyhébben masszírozzuk!

Tökéletes eszköz a hagyományos fogkefe, puha, sűrű sörteszálakkal és kicsi fejjel.
Használható az elektromos fogkefe is, ami megfelelően alkalmazva, tökéletesen eltávolítja a fog felszínéről a plakkot és az ínyt is masszírozza. Elektromos fogkefével lassan egyenként tisztítjuk a fogfelszíneket. (használatáról videót lásd alul)

Naponta kétszer - reggel és este -, minimum 2 percig mossuk fogainkat.

A fogmosást kezdjük hátul az őrlőfogaknál. A fogkefe fejét körülbelül 45°-ban az ínyszél felé megdöntve fektessük félig a fogra, félig az ínyre. Kis, körkörös mozdulatokkal - ne pedig vízszintes sikáló technikával - haladva mossunk meg minden fogat kívül, majd ugyanilyen technikával belül is. Csak így tudjuk eltávolítani az ínyszélben lévő lepedéket. 

Ezt követheti a rágófelszínek mosása, amit már végezhetünk előre-hátra írányuló vízszintes mozdulatokkal.

Savas ételek fogyasztása után fél órával mossuk csak meg fogainkat! A savas közeg hatására felpuhul a fogzománc felső rétege, amely a dörzsölés következtében károsodhat.

A fogkefe cseréje 3 havonta esedékes. Az elhajlott, nem egyenes sörték tisztító hatása nem eredményes.

A lepedék mintegy 60%-át tudjuk fogkefével eltávolítani, további 40% fogközeinkben bújik meg. Ezért az esti fogmosás után következik a fogköztisztítás, melynek eszköze a fogköztisztító kefe és a fogselyem. Használatuk rövid tanulást igényel.

  • Fogköztisztító kefét főleg a nagyobb méretű fogközökhöz ajánljuk, az oldalsó fogakhoz. Ki kell választani a megfelelő méretű kefét - ebben a fogorvos tud adni ajánlást -, majd a két fog között átvezetjük és egy mozdulattal kihúzzuk és mehetünk is a következő fogközbe.
    Alkalmazása összesínezett fogak, fogszabályzó vagy hídpótlás viselése esetén is ajánlott.
  • A fogselymet az elülső fogak között használjuk! Mindig nagyon óvatosan vezessük be a fogközünkbe (ne pattintsuk be!), helyezzük be egészen az ínyszél alá, majd itt az egyik fogfelszínhez feszítve a fogselymet, a fog oldalán felülről lefelé húzzuk le egyszer, majd a másik fogon végezzük el ugyanezt a műveletet és csak ezután haladjunk tovább a következő fogközbe.

A fogkrémek palettája is színes és változatos. Az ismert márkájú fogkrémek mindegyike megfelelő a fogmosásra, csak alkalmazási területükben lehet eltérés. A mai fogkrémek alkalmasak fluorid tartalmuk miatt a fogszuvasodás megelőzésére, gyógynövény tartalmuk miatt az íny gyulladáscsökkentésére, egészségesen tartására. A friss lehelet elérésére is tartalmaznak, gyógynövényeket, különböző illóolajokat. Súroló és fehérítő anyagok is vannak bennük különböző mértékben.

Szájvizek között is megkülönböztethetünk fogszuvasodást gátló, ínygyulladást csökkentő, vérzéscsillapító, antibakteriális öblögetőket, melyek hígítva is használhatók minden nap, este lefekvés előtt, vagy töményen, kúraszerűen erősebb gyulladásnál. Alkoholmentes készítmény alkalmazása ajánlott! DE ezek használata semmiképp sem helyettesíti a fogmosást.

Hiába a jó szájhigiéne, ha lyukas, szuvas fogai, nem jól záró tömései vannak, és a rágást foghiányok nehezítik. Évente ajánlott fogorvosi ellenőrző vizsgálatra menni, ekkor érdemes a fogkő eltávolítását is kérni.

A lepedék leginkább az íny mentén halmozódik fel:

Dr. Gyöngyösi Marcell - 2017
Forrás: Egészséges Száj Napja 2015; Preventív fogászat: Nyárasdy Ida, Bánóczy Jolán (2009)
Az oldalt a Webnode működteti Sütik
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el