
RÖGZÍTETT PÓTLÁSOK
Korona
Esetenként a fog annyira károsodott, hogy töméssel már nem állítható helyre megfelelően, ekkor korona készítése jöhet szóba.
Több alkalmas kezelésről van szó. Első alkalommal érzéstelenítés mellett a fogat le kell csiszolni megfelelő méretűre, hogy majd a pótlás körül tudja ölelni. Lenyomat alapján a fogtechnikai laborban váz készül a fogcsonkra. Majd az előzőleg a saját fogaknak megfelelően közösen választott fogszínnel a technikus leplezi a vázat, így kapja meg a pótlás a természetesnek megfelelő színét. A kész koronát a második alkalommal ellenőrizzük, majd beragasztjuk a helyére. Előfordulhat, hogy több alkalomra van szükség a tökéletes pótlás elkészítéséhez.
Koronáknak különböző típusait különítjük el:
- Fém-kerámia: a váz készül fémből (kobalt-króm ötvözetből), és ezt leplezik kerámiával. Ez a legáltalánosabb.
- Cirkon-kerámia: a váz cirkonból készül, mely egy matt fehér színű anyag, erre kerül a kerámia, mellyel borítják a vázat.
- Préskerámia koronák: 100%-ban kerámiából készülnek, azonban pont e miatt törékenyebbek, ezért csak a frontfogak régióiban (metszőfogakra, szemfogakra) alkalmazhatók, hiszen a rágófogakra nagyobb rágóerő hat a fronfogaknál.

Hídpótlás
Hiányzó fogak pótlására alkalmazhatjuk a rögzített megoldásokat. Készítése során a hiányt határoló fogakat lecsiszoljuk a korona készítésének megfelelően. Ezen fogak lesznek a híd pillérei és közöttük fog elhelyezkedni a hídtest, mely megszűnteti a foghiányt.
Hídpótlás típusai:
- Fém-kerámia: fém váz (kobalt-króm) kerámiával leplezve.
- cirkon-kerámia: cirkon váz kerámiával leplezve.
Hasonlóan a korona készítési munkafázisaihoz, ebben az esetben is a fogak előkészítését lenyomatvétel követi. Ezt követően a fogtechnikai laboratóriumban elkészítik a vázat, melyet a fogorvos szájban is ellenőriz, majd ha minden megfelelően illeszkedik, a fogtechnikus elkészíti a kerámialeplezést is. Mivel bonyolultabb pótlásról van szó, ezért itt legalább három alkalom szükséges.
Teendő hídpótlások tisztítása kapcsán:
- Nagyon fontos a hidak esetén beszélni a megfelelő tisztításról. Míg egyszerű koronáknál ez könnyebben megoldható, hiszen úgy viselkednek, akár egy normális fog, addig a hidaknál már nehézségekbe ütközhetünk. Ugyanis a foghiányt pótló hídtest alá bekerülhetnek ételmaradékok, melyeket sima fogkefével és fogmosással nehezen vagy egyáltalán nem lehet eltávolítani. Ezért szükséges az úgynevezett Superfloss, vagy fogköztisztító kefe használata. A Superfloss fogselyemhez hasonló eszköz, annyi különbséggel, hogy az egyik vége keményebb, ez könnyen bevezethető a hídtest alá, a középső része pedig a szokásos fogselyemnél vastagabb és puhább, amellyel a pillérfogak között, a hídtest alatt az íny felülete megfelelően tisztítható.
