

IMPLANTÁTUM
A fogorvosi implantátum olyan bioanyagból készített műgyökér, amelyet az elvesztett fog(ak) helyére ültetnek be a fogpótlás könnyebb és kényelmesebb viselése céljából. A tiszta, ötvözetlen titán a legmegfelelőbb anyag a fogászati implantátumokhoz. A titán körül ép csontszövet és íny tud kialakulni.
Az implantátumokat sebészileg, helyi érzéstelenítés mellett helyezik be. Ám a beavatkozást gondos tervezésnek kell megelőznie. Első alkalom a konzultáció:
Milyen fogpótlást lehet, illetve érdemes készíteni? Mennyi implantátumra lesz szükség? Van-e elég csontkínálat, vagy csontot is kell-e pótolni?
Vannak esetek, amikor nem ajánlott, ellenjavallt műgyökérbeültetés, ilyenek:
- rossz szájhigiénia
- erős dohányzás
- túlzott alkoholfogyasztás
- állcsontokat ért besugárzást követően
- gyermekeknél az állcsontok növekedésének befejeződése előtt
- nagyfokú harapási rendellenességek
- különböző betegségek
- egyes gyógyszerek szedése
- ha a csont mennyisége, minősége nem elegendő
A gyógyulási szakasz a műtét természetétől függően 3-9 hónapig tart. Ez az idő szükséges az implantátumok felszínén csontos összenövés (ún. osszeointegráció) kialakulásához. Ezt követően készül el a fogpótlás az implantátumokra.
Az implantátumok tisztítására nagy figyelmet kell fordítani, ugyanis a lepedékfelhalmozódás a műgyökér körül gyulladást indít el, ami az implantátum elvesztéséhez vezethet.
Az implantációs fogpótlások olyan személyeknek ajánlott, akik kifogástalan szájhigiéniával rendelkeznek, az ínygyulladást, parodontális gyulladást meg kell szüntetni, illetve a szuvas fogakat el kell látni a beavatkozás előtt.
Az implantátumra készülhet egyedülálló korona, több implantátumon elhorgonyzott híd, illetve kivehető pótlás is támaszkodhat az implantátumra, így megnövelve annak stabilitását és csökkentve a viseléssel járó kényelmetlenségeket.
